Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Metody měření gravitačních anomálií   (str. 8)
 
Ilem   
07.01.2020 09:34
Bydliště: Hradec Králové
451 67 523 
  Adam napsal(a):    Takže vlastně nebudeš studovat anomálii přímo, ale jen profil kopce. ... Tak tedy na to, kolik sr*ní pak budeš mít navíc i s dodatečným dopočítáváním úhlů ražením téhle inverzní verze mé metody, to už bych...

Stále jsi nepochopil. Snažíš se naroubovat moji metodu na tu svou. Tohle je úplně inverzní přístup. Získáš nejen profil kopce, ale i průběh anomálie. Bez vodováh by to byl jen profil kopce. Výhoda je, že měření je velmi rychlé. Ty budeš muset pokaždé vyrovnat azimut a vodorovinu. Teprve pak odečíst odklon vodroviny vodní od sluneční. Získáš okamžité výsledky, což je výhoda. Nevýhoda je pracnost měření. Moje měření vyžaduje pouze nastavení azimutu, zbytek se odečte a dopočítá z fotek.

Proč dávám takový důraz na rychlost měření? Protože použitelné měřící okno je v létě mezi 11:00 -13:00. V zimně je difrakční zkreslení v atmosféře i v poledne tak velké, že ani nemá smysl se o měření pokoušet. Pokud se Ti podaří někde získat hodnoty difrakce pro různé úhly slunce, můžeš tyto hodnoty zanést do grafu a v tu chvíli je tvoje metoda jednoznačně lepší. Já jsem je nikde nenašel.
Asi by se hodnoty difrakce daly zjistit měřením v neanomálním místě. Znamená to jeden den měření navíc, ale možná by výsledek stál za to.

Adam ví, co mám na mysli, ale pro ty, kteří nevědí, jde o to , že vlivem rozdílné hustoty vzduchu v různých vrstvách atmosféry dochází k zakřivení paprsků. Nejmarkantnější je to při západu/východu slunce, kdy podle výpočtu je slunce již za obzorem, ale přesto ho stále vidíme. Rozdíl může být až 2° a to není málo, když úhlový průměr slunce je cca 0°31'. Při západu/východu slunce je tedy slunce o 4 průměry níž, než ho vidíme. Ve skutečnosti je to ještě složitější, protože vlivem stejného mechanizmu se nad obzorem slunce jeví větší, než je. Takže pokud bych měl být přesný, při západu/východu slunce je slunce níž o cca 4 letní polední průměry. Úplně nulová difrakce je pouze v poledne, když jsme na rovnoběžce, na které je zrovna slunce v nadhlavníku. Což v našich zeměpisných šířkách nelze dosáhnout nikdy.
Tak snad jsem to ve snaze osvětlit, ještě víc nezatemnil
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License