Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Trkač neboli Ram-pump prakticky   (str. 6)
 
Poota   
13.06.2020 21:50
Bydliště: Praha
9084 603 7586 
Stále ještě si nejsem zcela jist tím, že by bylo fungování trkače beze zbytku pochopeno, ba dokonce jsem narazil i na snahu podle nějakých vzorců vypočítat jeho COP.
Takže znova na trať.

Začnu tím, že si rozdělíme trkač na dva samostatné systémy, z nichž každý plní jinou funkci a také pochopitelně zcela jiným způsobem.

První systém se většinou nazývá pracovním, ale výstižnější by bylo nazývat ho měničem nebo převodníkem, protože jeho úkolem je převést soustavný statický tlak na krátké, leč tlakově mnohem vydatnější pulzy dynamického tlaku. Tento systém začíná přívodní trubkou a končí trkacím ventilem, který prudce a náhle přeruší výtok pracovní vody, čímž vznikne kýžený tlakový pulz, většinou nazývaný vodním kladivem. Tento tlakový pulz otevře vzdušníkový ventil, kterým pronikne jisté množství vody do vzdušníku, načež se tento ventil uzavře - o osudu tohoto množství vody pojednám při popisu funkce druhého systému.
Tlak vodního kladiva zvolna slábne a jak se jeho čelo od trkacího ventilu odráží, tak se za ním vytváří podtlak, kterým se otvírá trkací ventil a do trkače se nasává vzduch. V přívodním potrubí se tlaková vlna zase vrací zpátky, přitom je posilovaná statickým tlakem převýšení hladiny pracovní vody. Trkacím ventilem prochází ven téměř bez výraznějšího omezení rychlosti, ale svým tlakem ho rázně uzavírá, takže vzniká další tlakový ráz.

Druhý systém se uvádí jako vzdušníkový a je od prvního oddělen vzdušníkovým ventilem, který propouští vodu pouze pod vzdušník a odpojuje první systém po celou dobu, kdy je v něm nižší tlak než ve vzdušníku, což je po větší část pracovního cyklu. Vzduch ve vzdušníku funguje jako pružina, která se tlakovým pulzem prostřednictvím vody stlačí a po uzavření vzdušníkového ventilu přebytek vody vytlačuje do výtlačné hadice.

Tento podrobnější popis trkče by měl stačit k lepšímu pochopení jeho fungování a zároveň i naznačit, co kde a jak by se mělo počítat k případnému stanovení jeho účinnosti. Tlakové poměry jsou dostatečně přesně popsány v předešlých příspěvcích.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License