Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Čerpání stojaté vody - samovolně do převýšení   (str. 2)
 
Poota   
07.11.2021 17:55
Bydliště: Praha
9088 603 7592 
Čerpání stojaté vody dle druhého způsobu
 
S Píďalkou jsme tento fenomén probírali a zdá se, že to vyústilo v naše přesvědčení že se nejedná o žádný "fake", protože jenom kvůli němu by tolik různých lidí neinvestovalo tolik práce a materiálu na vytvoření zhruba téhož zařízení. Ovšem jeho základní "fígl" kvůli kterému dokáže skutečně čerpat vodu o několik decimetrů nad hladinu zdrojové vody zatím příliš jasný není.
Ve všech těch videích se ovšem vždycky vyskytuje několik detailů, bez nichž by to zřejmě nefungovalo.
Dobrá, vrátíme se tedy nazpátek k něčemu o čem víme že to funguje a taky víme proč to funguje. Je to hadice ponořená jedním koncem do kapaliny v nějaké nádobě, může to být třeba benzín v nádrži auta. Když ten volný konec dáme níž, než je hladina v nádrži a ústy nasajeme vzduch z hadice (ještě teď cítím jak odporně to kdysi chutnalo), tak ten benzín začne sám volně vytékat. To sice ano, ale jakmile zvedneme konec hadice nad hladinu, tak je po legraci.

Takže se podíváme na ta videa a zjistíme, že ti kluci tu hadici mají rozříznutou a vkládají vždycky mezi ty půlky barel na dvoumetrovém lešení, z něhož vede zpátky k zemi tlustá roura, na kterou je napojená ta druhá část hadice. Do barelu nalijí tolik vody, aby se naplnila odtoková roura a hladina v barelu byla asi ve 2/3 jeho výšky. Následně opatrně otevírají kohout nebo trysku ve výstupní hadici, ze které začne vytékat voda, takže se začne snižovat hladina vody v barelu a nad ní vzniká určitý podtlak, který začne nasávat vodu z nádrže, takže do barelu začne přitékat stejné množství vody jaké z něj odtéká.

A teď tedy co se z toho dá vykoumat.
Na první pohled to vypadá, že tam nikde není vidět nějaký zdroj energie, která by to mohla pohánět. Předem se omlouvám E_manovi za to, že ho dráždím dalším zdánlivým perpetuem - ten zdroj tam samozřejmě určitě někde je, jenom ho není hned vidět protože se skládá z více částí!
Tou první je to dvoumetrové lešení, které vypadá jako nesmysl, kterým si k pár decimetrům převýšení břehu nad hladinou dobrovolně přidáváme další dva metry, o které tak musíme čerpat ještě výš.
Tady je potřeba si uvědomit, že to jediné, co tu máme k dispozici, je právě ta čerpaná voda - a jestli je v celém tom zařízení někde nějaká energie, tak může být právě jenom v ní!
A taky že jo, na výtoku ze zalévací části hadice je k dispozici tlak 0,2 baru - tedy přesněji řečeno byl by, kdyby ...
Pomineme otázku kde jsou ty ryby a soustředíme se na to, kde a jak část této energie využíváme na čerpání. Řekl bych, že nejnápadnější "součástkou" tohoto čerpadla je právě ta vzduchová "bublina" nad hladinou v barelu. Odtékáním vody z barelu se její objem zvětšuje a tím v ní klesá tlak a to až do té doby, než je schopen "vytáhnout" do potřebné výšky vodu z nádrže. Pokud se podaří nastavit velikost odtoku stejnou jako bude přítok, tak se systém stane samochodným.
Na čerpání se spotřebuje určitá část energie a právě o ni se sníží energie vody se soustavy vytékající - z popisovaného čerpadla tedy nebude možné napájet třeba vodotrysk, takže budeme rádi, když z hadice voda aspoň "poteče".
Vzhledem k tomu, že systém pracuje s podtlakem, tak je potřeba použít pevný barel a také tvrdé trubky nebo silnostěnné hadice.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License