Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Spalování vody pro získání tepla   (str. 4)
 
Ilem   
31.01.2023 17:10
Bydliště: Hradec Králové
451 67 523 
Ahoj přátelé, Kutil mi poslal odkaz na toto vlákno, abych se na to mrknul. A protože s danou problematikou také dost laboruji a protože jsem něco na pomezí mezi vědátorem a kutilem, myslím, že bych se k tomu mohl vyjádřit. Nejdříve k teplotě a teplu. Je pravda, že přidáváním vodní páry do uhlíkového plamene se zlepší spalování. Vzroste teplota a prodlouží se plameny. Ale nezvýší se vzniklé teplo.
K termickému rozkladu vody dochází už od 600 °C což znají hasiči.. Nicméně domnívám se, že energie potřebná k termickému rozkladu molekul vody je stejná, jak ta která vznikne jejich sloučením (spálením).
Proč tedy Kutil se stejným množstvím paliva vytopí dům rychleji?
I na to mám odpověď. Kdo měl někdy možnost porovnat suchou a parní saunu, okamžitě pochopí, o čem píšu. V suché sauně vydržíte bez problémů teploty přes 100°C, V parní sauně nevydržíte ani 50°C.
Důvody jsou dva:
Jednak mokrý vzduch je mnohem lepším vodičem tepla, než vzduch suchý. Takže na vaši kůži přenese mnohem víc energie i při nižší teplotě
Druhak když se teplý mokrý vzduch dotkne vaši relativně studené kůže, dojde ke kondenzaci vodních par obsažených ve vzduchu. Při tomto procesu se uvolňuje skupenské teplo varu. (Také jsem léta žil v omylu, že skupenské teplo se uvolňuje nebo dodává pouze při varu, ale není to tak. Je to kdykoli, když dochází ke kondenzaci, nebo odparu vody.)
Mám ještě jeden příklad, který zná i tem, kdo do sauny nechodí. Každý ví, že největší pocitová zima je těsně nad 0°C. Podobná pocitová zima je až někde kolem -7 až -8 °C. Zase za to může vlhkost vzduchu. Při teplotách pod 0°C vlhkost ze vzduchu vymrzne a je suchý. Neodvádí tedy tak dobře teplo z naší kůže. Někteří možná namítnou, že podle předchozích řádků by nás mělo při teplotách nad 0°C zahřát kondenzační teplo. Není to tak. V tomto případě je kůže teplejší, než vzduch, tak ke kondenzaci na kůži nedochází.

A teď, proč to sem píšu, a jak to vše souvisí s přidáváním vody do ohně? Jednoduše. Voda zvýší vlhkost spalin a kotel "vnímá" horké vlhké spaliny podobně, jako naše kůže pobyt v sauně. Jednoduše méně tepla uteče do komína
Toho, kdo s tím chce experimentovat, musím upozornit i na jedno negativum. Kondenzace vody na stěnách kotle (teplovodní výměník nikdy nebude teplejší než 100°C) samozřejmě má svoje následky v podobě zvýšené koroze a potažmo zkrácení životnosti kotle. Zatím nemám data, o kolik se tímto topením životnost kotle zkrátí a pravděpodobně to bude kus od kusu jiné. Takže každý musí zvážit, zda se mu vyplatí šetřit palivo přidáváním vody a rychleji odepsat kotel. Při drahém palivu a levném kotli je to asi jednoznačné. Při drahém kotli a možnosti levného paliva už to tak jednoznačné není.
Je to takový nástřel pro náhled do problematiky. Kdybych chtěl udělat kompletní rozbor toho, co se v kotli děje, asi by z toho byla menší kniha. A ,možná bych i některé své výroky ještě poupravil
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License