Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Strava jako lék, lék jako strava   (str. 3)
 
Adam   
28.01.2016 00:44
Bydliště: Praha
5812 563 5853 
Taky jsem kdysi sdílel ten názor, že tělo si skrze chuť prostě samo řekne, co potřebuje. Časem jsem však dospěl k tomu, že jsem se šeredně mýlil. Nechci tvrdit, že naše tělo vůbec nemá tendenci sdělit, co by zrovna potřebovalo, ale ten finálně vnímaný pocit, kterému říkáme chuť, může být od skutečné potřeby organizmu velmi, velmi vzdálený. Troufám si tipnout, že dokonce ve většině případnů se jedná o jakýsi "chuťový podvod", než o vnitřní sdělení skutečné potřeby těla.

Praktické příklady by se mohly rozvést třeba ohledně mnohdy nezvladatelné a zároveň nekončící chuti na sladké, nebo naopak na věci slané, na věci tučné, nebo nejlépe třeba na něco, co je slané i tučné zároveň. Špetku soli a špetku (vhodného) tuku tělo samozřejmě potřebuje, ale ta chuť na tohle bývá skutečně mohutná a pokračuje dál, i když už se tím člověk (přes míru) futruje. Chuť na tohle pak často končí až ve chvíli, kdy je tím člověk vyloženě přežrán, takže zároveň ve chvíli, kdy několikanásobně (nebo možná i o 1 - 2 číselné řády) překročil skutečnou potřebu organizmu.

Netvrdím, že to takhle má každý (trochu se do toho míchá i stav a vyspělost duše) a stejně tak nechci opírat své dojmy o "chuťovém podvodu" jen na základě uvedeného příkladu se slaným, sladkým a tučným. Vnímám jaksi celkově, v širších souvislostech, že chuti se dá věřit jen skutečně v malém množství případů.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License