 | Antena 30.09.2025 21:40
|
| Ahoj,
...Někde jsem četl (asi na foru), že nejlepší tvar primárů je kulatý... hledám levný materiál, ne permendur, nebo FeNi50 za 30k jeden primár. Ale třeba ocel 11373. Co se týče materiálového složení mělo by tam být kolem 98 procent Fe, zbytek C P S...
Našel jsem https://www.kondor.cz/ocel-kruhova-50mm-tazena/ a dokonce dělí.
Tak jestli by to nebyla vhodná varianta.
Bohužel AI nemilosrdně píše, že sice nebudou ztráty hysterezí, ale vířivými proudy, nízká permeabilita.
ideální je skutečně čisté železo, ale to by asi opět byla cena 300E za kilo
https://cz.pureironmetal.com/furnace-material-pure-iron/iron-round-bar/electrical-pure-iron-grade-dt4c-manufacturer.html
čisté železo má saturaci 2,1T to je super...
Pokud použiji trafoplechy tak nebudu mít kulaté jádro ale hranaté.
Chtělo by to firmu, co by vyskládali skoro kulatý průřez z různých šířek plechů, pak by se to zabrousilo, s tímto mě thermafm poslali do háje.
Když by bylo hranaté jádro musely by se plechy obrousit do kulata s tím by se pojila značná ztráta materiálu při broušení.
Případně osmiůhelníkový průřez by možná byl také relativně dobrý.
Primáry do tvaru hrábí, kdy "prsty" hrábí by byly vlastní primáry. Společně se sekundárními cívkamy by 2 "hrábě" vytvořily uzavřený magnetický obvod.
Skutečně 2 procenta nečistot udělají tolik s vlastnostmi ideálního železa ?
Ještě by třeba šlo koupit plech z 11373 natřít je něčím izolačním, slepit k sobě (jenomže doma to nikdy neudělá člověk tak jako ve fabrice), tím by se mohlo omezit vířivé proudy nevím...
To je pech... |
|