Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Magnetizmus - Diskuze   (str. 5)
 
Adam   
12.02.2016 14:06
Bydliště: Praha
2870 350 2709 
Mám první výsledky analýz. Aby to mělo smysl, zadání jsem udělal pro simulátor takové, aby mohlo být v reálu proveditelné. Pro porovnání (aby bylo vidět, že ve finále jde vlastně o počet ampérzávitů), jsem udělal analýzy pro případ vinutí o průměru drátu 2 mm (s max. proudem 12A) a s vinutím o průměru drátu 5 mm (s max. proudem 78A). Celková velikost cívky je pro oba případy stejná.

Vizualizace v prvním sloupci ukazují, že magnetické pole magnetu se při tak malém počtu závitů prakticky nemění. Obě vizualizace v druhém sloupci odpovídají zhruba hodnotě 5000 ampérzávitů. Zde už je pole magnetu viditelně oslabeno. V posledním sloupci vizualizací (přibl. 20 000 ampérzavitů) je již magnetické pole téměř všude překonáno polem cívky (pole cívky zde dominuje).

Jelikož by cívka vykazující 20 000 ampérzavitů mohla vykazovat (možná!) zbytečně silné pole (díky čemuž by spotřebovávala zbytečné množství energie), v tuto chvíli probíhají další analýzy (s odlišnými počty závitů) ve snaze najít optimální množství ampérzávitů.

Zároveň ještě provedu analýzu konkrétně té situace, kdy k magnetu cestuje (odpuzovačně) druhý magnet a úlohou cívky je pole prvního magnetu ve vhodnou chvíli utlumit, aby se výrazně zmenšily brzdné účinky pro pohyb druhého magnetu.
 
Magnet tlumený cívkou, 5k a 20k ampérzávitů
Magnet tlumený cívkou, 5k a 20k ampérzávitů
Příloha je dostupná pouze pro přihlášené uživatele     |     Přihlásit     |     Registrovat
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte nás   |   Vytvořil: 2015-2019 Adam Benda
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License