Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Magnetický motor hvězdicový   (str. 4)
 
Jarin's   
14.08.2016 19:26
Bydliště: Zádveřice-Raková
947 141 903 
  Ilem napsal(a):    Položení kuličky = natažení pružiny.

Pořád dokola....
Ne nekoná se žádné natažení.
Pokud ano, tak se rovná -> položení dřevěné kuličky = natažení pružiny, ale žádný pohyb se nekoná. na materiálu přece nezáleží z pohledu přenosu energií.
Dále položení kuličky na stůl má polohovou energii vůči zemi, slunci, vesmíru.....
ale v žádném případě ne vůči desce stolu, tam = 0, takže opět žádné natažení není a pokud tam magnet není, tak není ani vůči ničemu jinému. Pokud se v tomto stavu objeví v dosahu kuličky obecné silové pole(gravitační, magnetické, elektrické), získá kulička potenciál vůči středu toho pole, nikdo nic nenatahoval a pružinu už vůbec ne, do ní musíš tu energii vložit. Do kuličky ji v tomto případě vložilo silové pole, ne můj prst, který je už dávno někde jinde.
Otázka vzniku pole se do toho nezapočte, protože množství energie pro vznik pole je konstantní jak u mag, pole tak u gravitačního pole a je dán výhradně parametry hmoty, která se na vzniku pole podílí. Nikde se neuvažuje velikost ani hmotnost těles v dosahu budoucího pole.

Takže pokud nahradíš perm magnet elektromagnetem, bude množství dodané energie pro vytvoření pole stejný v případě že cívka bude ve vesmíru sama i pokud u ní bude 10 kuliček 50cm vzdálených.
Ty kuličky se ovšem ze stavu energie Ep=Ek=0 před působením pole dostanou do stavu Ep>0 a Ek=0, po vzniku pole.

Analogii si můžeš představit i tak, že perm. magnet přikryješ krabičkou z MuMetalu nebo Terfenolu D, to znamená, že navenek žádné pole nepůsobí(v těsném okolí takovéto krabičky žádné pole není), potom krabičku zvedneš a pole začne na kuličku působit. Pokud chceš tvrdit, že jsem v tomto případě zdvižením krabičky natáhl pružinu v kuličce, která je vzdálena 5cm od krabičky a do té doby byla její Ep=Ek=0, tak už dále nemusíme o ničem hovořit.

Jěště mi zkus vysvětlit tu pružinu na příkladu, kdy vesmírem letí ustálenou rychlostí těleso s Ek = 10(např.) a potká jiné těleso, třeba zemi.
Těleso začne zrychlovat a asi i měnit směr, ale sakra kdo a z jaké energie natáhl pružinu? Ek je následně >> 10, protože Ep>>0.
Země, pokud by tu energii poskytla z vlastního, by musela přijít o část své hmoty( hmotnosti), aby se předaná energie odečetla od hodnoty gravitačního pole. Chci abychom uvažovali jen energii gravitačního pole tak, aby se to nepletlo, představme si pro tento případ, že země vůči celému vesmíru stojí. Těleso pak na své cestě k povrchu planety potká 10000 m vysokou stavbu o 3000 podlažích. Po nárazu na střechu odevzdá část své Ek, protože je zpomaleno bouráním střechy(rychlosti i hmotnosti jsou takové, že se při tom nic nevypařuje.) Postupně těleso bourá další a další patra, protože neustále získává energii z pole planety Ep>>0, až nakonec dosáhne povrchu, kde se zastaví. Veškerá hmota zůstala zachována, energie gravitačního pole země se ještě zvýšila o hmotnost tělesa a do vesmíru uniklo velké množství tepla způsobené zpomalováním tělesa a demolicí hmoty v cestě k povrchu planety. Teplo je původní Ek tělesa = 10 + Ep>>0 z gravitačního pole(po zastavení tělesa). Ta tepelná energie je asi z té pružiny, ale kdo ji natáhl a čí energií? Gravitační energie pole země to nebyla, ta v důsledku tohoto děje narostla, ale měla se zmenšit.

Jinak vodivý magnet je pouze AlNiCo. Neodym samotný je nevodivý a vede pouze niklová vrstva, pokud tam je, já například používám Neodymy lakované černou pryskyřicí, Ty jsou zcela nevodivé.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License