Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Jaderná energie, studená fúze a další výkonová energetika     (str. 1 z 2)
Sekce: Zdroje energie - Převratné i běžné
   |   Rolovat dolů
Str.: 1, 2  

Psát příspěvky můžete po přihlášení

martin11    Schval. r.
19.09.2024 08:56
Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6858 110 3651 
  lajos napsal(a):    Martine ten odkaz se ti nepovedl, jsme se dozvedeli kulove!?

obchodní info o modulárním reaktoru RR.
https://www.hrot24.cz/clanek/rolls-royce-smr-dohoda-ceska-republika

...kdo o tomto projektu ví více může napsat...
 
 
19.09.2024 10:09 Editace moderátorem. Odebrána formulace o tematičnosti a přesunuto do nového vhodnějšího vlákna
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
19.09.2024 10:34
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
Ukázka jak počítat hodnoty, aby nám graf vyšel podle potřeby a zdůrazdnili co je výhodné. Podle něho bychom neměli budovat jaderné ani uhelné, protože jsou dražší než ty ekologické a ještě ty vybrané.
 
Přílohy jsou dostupné pouze pro přihlášené uživatele     |     Přihlásit     |     Registrovat 
 


(Dostupné jen pro přihlášené uživatele) 
 
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
19.09.2024 11:00
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
  martin11 napsal(a):    obchodní info o modulárním reaktoru RR. https://www.hrot24.cz/clanek/rolls-royce-smr-dohoda-ceska-republika ...kdo o tomto projektu ví více může napsat...

Tady není problém technologie. Využití jádra v malém je hlavně problém legislativy a bezpečnostních předpisů - zneužití teroristy a pod. o nehrne. Tak bych to neviděl tak růžově. Proto to plánují v areálu stavající jaderné elektrárny, kerá má již bezpečnostní opatření schválená. Nehledě na to, že je tlak opustit jádro na západě (zatím).
Ještě k tématu. Anglie má také jaderné ponorky, takže výzkum malých reaktorů má. Tak jde jenom o odvahu přovést to i do mírovém provedení. Ono také půjde o ekonomiku. Bezpečnostní opatření ti zůstanou jako pro tu velkou, ale výkon máš někde jinde.
Využití jádra místo uhlí již plánovali u nás už v šedesátých létech, ale cena uhlí to převálcovala tehdy. Jinak naše teplárny jely na jádro.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
20.09.2024 09:51
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
Důležitým posunem v jaderných technologiích dnes je již spíše problém ve vývoji nových materiálů. Kderé jsou schopny odolávat dlouhodobě radiaci , teplotě, tlaku. Dnes se již blížíme nebo i jsme na hranici vlastností současných materiálů používaných průmyslově.

Obvzláště pro ovládnutí fůze konvečním spůsobem. Tam bez vyvinutí supravodičů pracujících při teplotách +50°C toho taky moc neuděláme. Nepředpokládám vyvoj materiálů odolný plazmě.

Dalším směrem je i využití thoria, kde probíhá intenzivní výzkum, hlavně Idie, Čína. Ikdyž budují ve velkém uhelné zdroje energ.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Omior    Uživatel je zablokován
21.09.2024 13:45
Bydliště: Praha
363 69 
Vse bude brzy jinak... Víc jak dva miliony návrhů materiálů vzniklo v dílně strojového učení DeepMind. Skoro 400 000 z nich je potenciálně možné brzy použít pro laboratorní výrobu. Potenciálně by z merku AI mohly vyjít materiály pro vylepšené baterie, solární panely a počítačové čipy. Automatizovaný systém A-Lab samostatně předvídá, syntetizuje a analyzuje materiály, přičemž kromě zaškolení vyžaduje minimální zásah člověka. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/umela-inteligence-vymysli-tisice-novych-materialu-na-baterie-solarni-panely-i-mikrocipy-343857
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
21.09.2024 15:01
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
  Omior napsal(a):    Vse bude brzy jinak...

Jsem rád že jsi tak optimistický. V současnosti nasazování nových materiálů a postupů trvá minimálně 2 roky. A to musí být již ověřeno a odskoušeno. Od vynalezení do praxe je to min 10let. Tak nevím v které fázy jsou.
Proto když se někde objeví heuréka máme to, tak to mají, ale ještě je čeká uvedení do praxe.
Podívejte se kdy byly patettovány jednotlivé technologie baterií a jejich rozšíření.
NiCd je stará 120let - masové nasazení? Konec milenia.
Litiové baterie pateny od roku 1997 !!
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Omior    Uživatel je zablokován
21.09.2024 15:20
Bydliště: Praha
363 69 
To je zcela individualni. Treba velmi rychly rozvoj zeleznice v polovine 19. stoleti. Radar - zacatky se daji vysledovat nekdy v zacatku 30. let - v 1941 uz zcela nezbytna vec. Nebo jeste vice - jaderna puma. V 1941 v podstate jen teoreticky koncept - v 1945 uz to bouchalo. Dalo by se namitnout ze to vse tahl zajem vojenstvi. Ale to ted taky ! Nezarusitelne drony vybavene AI ktera sama vybere cil, nove pancire, dlouholety vycvik bude muset mit jen jeden zivy letec, se kterym poleti hejno robotickych stihacek, atd. atd. I pechote by treba moc pomohlo uz jen treba roboticke nakladni auticko - nebo chodici robot - co by vezlo munici a vystroj... Tlak na vyvoj AI ze strany armad je enormni a jak v minulosti, tak i ted se to prenese i do okolnich oboru. Jakoze dnes si maly lodni radar zn. Furuno muzete objednat na eBay za 1500 USD a dat si treba na sinagl na Lipne :)
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Omior    Uživatel je zablokován
21.09.2024 21:50
Bydliště: Praha
363 69 
To je ve Figuere, clovek kdyz tyden nesleduje vyvoj v AI, uz mu uniknou zasadni novinky :D Výzkumníci z Číny dosáhli významného pokroku v kvantovém strojovém učení, kdy pomocí supravodivého kvantového procesoru dosáhli 95,8% přesnosti při „continual learning“ (nepřetržitém učení). Tento výsledek byl umožněn díky využití kvantových algoritmů, které zlepšují schopnost systému učit se nové úlohy bez ztráty dřívějších znalostí, což je velká výzva v klasickém strojovém učení. Címž překonal klasickou neuronovou síť, která dosáhla pouze 81,3 %. Tohoto výkonu bylo dosaženo navzdory tomu, že kvantový model měl méně parametrů než klasický. Takze kvantovy stroj by mel byt v tomto parametru lepsi nez klasicky ? Samozrejme problemy quantum computing (fidelita, atd.) zatim zustavaji - ale jde o velmi pozoruhodny vysledek, mluvici o tom ze vyvoj oboru je zcela nepredvidatelny a selhava fantazie co muze v nejblizsich letech prinest... https://thequantuminsider.com/2024/09/18/quantum-machine-learning-advances-researchers-achieve-95-8-accuracy-in-continual-learning-with-superconducting-quantum-processor/
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
21.09.2024 22:03
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
  Omior napsal(a):    To je zcela individualni.

Doplním:
1).Parní stroj konec 18stol, první stroj na železnici začátek 19stol., v Čechách polovina 19stol, Takže padesát let je rychlá doba?
2). Radar předven rok 35 takže realizace začala kdy před tím?
3). Štěpení rok 38 publikováno a td. A to bylo urychleno nasazením válečného stavu.
Tady se jedná o masové nasazení nikoliv o jednom kusu.
Nelžeme si zbytečně sami sobě. To že něco je skováno v sejfu a čeká jen na uvolnění, tak to potom je jiná doba zdálivě. Ale to je do jiného vlákna.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Omior    Uživatel je zablokován
21.09.2024 22:15
Bydliště: Praha
363 69 
Vy jako by jste chtel prosadit ego a ne fakticky diskutovat. V zeleznici se masovy bourlivy rozvoj opravdu pocita az od poloviny 19. stoleti, zejmena v USA. Prvni pokusy ktere byli predchudcem radaru se daji vysledovat dokonce az do roku 1911. Atd. A dnes jako neni valka ? A co je potom pokus USA neprimo zatlacit - znicit Rusko pres proxy valku na Ukrajine ? Ktera se ale nevyviji podle predstav a hrozi dosazenim opaku ? Ale to sem opravdu nepatri a pan Adam by sem mel dati spravne tuto tabulku :D
 
Přílohy jsou dostupné pouze pro přihlášené uživatele     |     Přihlásit     |     Registrovat 
 


(Dostupné jen pro přihlášené uživatele) 
 
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
22.09.2024 10:45
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
Pořád se asi nechápeme.
Poukazuji jen na to, že od prvního zvolání mám nápad nebo hele ono to něco dělá, po skutečné rozšíření a používání je poměrně Dlouhá doba. Přesvědčovat tady lidi, že je vše hned lusknutím prstu je velice zavádějící a ve výsledku potom pro ně frustrující.
Ano ten průběh není lineární. Vždy po objevu nějakého jevu nebo konceptu či technického řešení to vypadá že se nic neděje. Až po nějaké době se vynoří výrobek a potom záleží na společnosti jestli to bude akcelerovat a proběhne další vývoj a zdokonalení nebo to prostě usne.
Takže když se vrátíme k těm materiálům a máš informace že proběhly již materiálové testy, působení na okolí (toxicita a pod.), technologie výroby a zpracování tak ok jsou připraveny.
Tuto informaci nemám.
Jediné informace jsou nový objev, nová technologie, vylepšení a td.
Takže objev min 10let, zpracování 2 až 5let (novou linku rychleji nezprovozníte) vylepšení cca 1rok.
Toto jsou časy které potřebuje průmysl na zavedení v nových výrobků v masovém provedení.
A to do toho nepočítám časy potřebné pro homologace a schvalování podle legislativy, ale to je do jiného vlákna.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Omior    Uživatel je zablokován
22.09.2024 11:45
Bydliště: Praha
363 69 
To patri spise do vlakna o umele inteligenci, ale je to dobry priklad exponencialniho vyvoje : AI kontra robotizace. Humanoidni roboti maji jednu velkou vyhodu : Temer nepozaduji investice do stavajici infrastruktury, vyjma jich samotnych. A predstavuji obri potencilani obchodni prilezitost, vetsi nez dnesni automobilovy prumysl. Cinane mluvi o tom ze do 5 let je chteji hromadne vyrabet - v cene dnesniho levneho auta. Technicky zcela realne. Neni prekazkou omezena kapacita dnesnich baterii - v omezene velkem prostoru (dilne, skladu, dome...) si proste robot dojde kazde 2 hodiny vymenit baterku z bricha :) pokud to nebude rovnou tak ze mu ji za chodu vymeni specializovany servisni robot. Pokud to vse bude vychazet tak, ze se vyplati nejen prime naklady ale cela rada nevycislitelnych neprimych uspor (poslusnost, naprosta univerznalnost, sdilitelnost treba mezi vicero firmami kdyz se dohodnou na vypomoci pri narazovych zakazkach, atd. atd.), minimalni pozadavky treba na topeni, osvetleni, atd. Az tohle zavede prvni stredni podnikatel ve sve fabrice, tak ziska tak velkou konkurencni vyhodu, ze ostatni to budou muset chte - nechte rychle udelat taky. Toto je vize na 10 let max. Vize ktera respektuje konservativismus prumyslu - krome nabijecky a robota samotneho neni treba nic menit. Ja myslim ze je to stejne logicka a podlozena kratkodoba prognoza, jako by po objeveni vakciny proti obrne nekdo predvidal, ze zelezna plice se zahy nebudou vyrabet...
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Barbucha    Schval. r.
22.09.2024 16:35
Bydliště: Pod mostem v Praze
539 30 385 
Pánové, ať to posuzujete z kterékoliv strany, je tato společnost vývojevě na exponenciální křivce vzestupu na jejímž konci je s největší pravděpodobností katastrofický konec této civilizace. A nebude to jediná civilizace, která zničí sama sebe. Není otázklou zda ano či ne, otázka je prozajičtější - kdy.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
22.09.2024 17:02
Bydliště: Praha
6423 584 6133 
A zničí se ještě mnohokrát, než se vyvine.
Přesněji, aby se mohla vyvinout.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Omior    Uživatel je zablokován
22.09.2024 17:17
Bydliště: Praha
363 69 
Ano, to je teorie tzv. Velkeho filtru, jedno z vysvetleni Fermiho paradoxu. Kazda civilizace zatim dospela do bodu, kdy se sebeznicila. Nebo ji to minimalne vrhlo ve vyvoji hluboce dozadu. Tzv. obecnou umelou inteligenci - a i konzervativni odbornici jako treba nas dr. Romportl rikaji ze prijde kolem roku 2030 - pod kontrolou proste nejde udrzet. Staci se podivat jake mazane jsou uz jen lidske vymysly. Treba prosaklo, ze izraelske tajne sluzby umi hacknout i pocitac nepripojeny na internet - pokud je v jedne mistnosti s pripojenym. Pres signalni repracek, ktery poslouzi jako mikrofon. Samozrejme velmi pomaly prenosovy kanal - ale kdyz byt po treba 2 mesicich se takto zanese dovnitr exploit - je vymalovano... Obecna AI se proste "ven" dostane stejne, jako se obcas deji biologicke nehody uniku viru i z nejlepsich laboratori stupne Biohazard 4. A jiste je, ze vyzkum v tomto smeru neprestane a bude se jen a jen urychlovat, navzdory vsem verejnym uklidnujicim omezenim, regulacim apod. Stvorime ne-lidskou inteligenci a naprosto nedokazeme anticipovat jeji schopnosti a cile. Priklad : Clarke a jeho 2001- Vesmirna odyssea. AI palubni pocitac HAL9000 byl naprogramovan slouzit lidem - a soucasne jim musel lhat, nesmel prozradit pravy cil letu. Volne parafrazovano : Vyresil to ten HAL po sve logice - zabil posadku a tak ji dopravil do cile, kde ukol splnil :)
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
22.09.2024 18:44
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
Rád bych byl optimistický.
Fúzní elektrárna se pořád odkládá. Prý, no šoupou to tak pořád cca o 15 let dozadu.
Jaderný a uhelný elektrárny jsou fuj.
Takže to zachrání plynový elektrárny, protože ostatní zdroje jsou občasné nebo jenom testovací. (gravitační, příbojové a pod.)
Takže my se zničíme bez problému i bez války.

K tomu zničení. I tomu kdo nadizajnoval náš vesmír, jak pravil Hawking, může dojít trpělivost, když vidí pořád ten samí výsledek. A může jenom nepatrně něco pozměnit, co vůbec nemusíme postřehnout a změní se i výsledek. Nasvědčují tomu i výkřiky ezoteriků, kteří něco zaznamenali, ale ten výklad
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

minsc   
22.09.2024 20:50
Bydliště: Příbram
666 51 716 
Tohle by se mělo zmínit:
https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Dominic
Poslední řádek, úplně vpravo ("Housatonic"):
Bylo dosaženo 99,9% čistoty. Konvenční vysvětlení tohoto údaje je poněkud problematické. Studená fůze Fleischmanna a Ponse je hned za rohem. Jistý Richter tvrdil, snad už někdy v 50. letech, že dosáhnul fúze bez atomové bomby, za mnohem nižších tlaků a teplot než by mělo být možné. Je známo že ho služby USA v jižní americe navštívili. Údajně měl JFK poznámky ve svém projevu, kde zmiňoval tuto technologii. No přečíst už to nestihl...
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

gromit   
22.09.2024 20:55
Bydliště: Hradec Králové
219 25 179 
DIY "věčná" radioaktivní baterie:
https://www.youtube.com/watch?v=XiewZz0MXjs&t=497s
není to nic novýho, nesrozumitelná angličtina, nedokonalý automatický titulky, ale hezká ukázka že i raketová věda se dá dělat prakticky na koleně
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
22.09.2024 21:26
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
Trochu exotiky. Již to tady proběhlo. Nasvítit fočlánky luminiscencí vyvolánou ionizujícím zářením. Mezi dva články vložit ampuli tritia. Nevím jestli chlapci provedly. Já nemám doma tritium ani rádium. .
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

gromit   
22.09.2024 23:27
Bydliště: Hradec Králové
219 25 179 
  Had napsal(a):    Trochu exotiky. Již to tady proběhlo. Nasvítit fočlánky luminiscencí vyvolánou ionizujícím zářením. Mezi dva články vložit ampuli tritia. Nevím jestli chlapci provedly. Já nemám doma tritium ani rádium. .

není problém, stačí starší detektor kouře - od 5:50
Americium 241
za 10 let dojdou baterky, ale poločas rozpadu Am je 432,6 let
ale souhlas, je to exotika - ale funguje
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Str.: 1, 2  

Psát příspěvky můžete po přihlášení

 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License