Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Využití příkonu indukčních strojů   (str. 6)
 
Jarin's   
05.12.2017 21:40
Bydliště: Za dveřmi je Rak
948 141 910 
  Píďalka napsal(a):    ......Tvrdě se Jarine mýlíš, že supravodiče mají jakýkoliv elektrický odpor. https://cs.wikipedia.org/wiki/Supravodivost ....

Je to zajímavé, ale pokud připustíme, že má wikipedia pravdu, dostává se fyzika do naprosto neřešitelné situace s platností Ohmova i jiných zákonů a v podstatě není možné vypočítat, odhadnout ani zjistit, jak se chová elektrický proud v supravodiči a jak je možné, že "teče-proudí" odněkud - někam i bez jakéhokoliv rozdílu potenciálů. To znamená, že zde neplatí entropie a nejen Ohmův zákon, ale i Newtonův termodynamický je v pytli. Přesto to již používají na vedení proudu v Německu. Zajímavé by taky mělo být měření času, který proud potřebuje k překonání vzdálenosti supravodiče. Ať na to koukám, jak koukám, vychází mi, že čas na překonání nekonečně dlouhého supravodiče je 0. Tedy by měl projít nekonečně vysokou rychlostí. No to se jistě Einstein obrací v hrobě. Pokud by totiž docházelo k (podle fyziky) běžné výměně elektronů, kladl by tím supravodič alespoň nějaký odpor i když našimi možnostmi třeba neměřitelný.
Nicméně je-li pravda že odpor je 0, je to na světě a projev proudu musí být na druhé straně nekonečně rychlý, protože pro proud je vlastně mezi konci vedení nekonečně malá tedy nulová vzdálenost i u nekonečně dlouhého supravodiče. . Je-li však rychlost proudu v supravodiči maximálně jen rychlost světla, jako v běžném vodiči, něco ho brzdí a to by tedy musel být projev odporu. Hlava mi to nebere.

Druhá možnost už potom jenom je, že i supravodič klade jakýsi odpor, ale na Zemi není nic a nikdo, kdo by to mohl něčím změřit a potom by se i s tou rychlostí projevu dalo něco dělat a i s tou entropií a nakonec i s tím Ohmem, ale to už jde mimo mě.

Jinak sorry asi sem tato úvaha nepatří.....
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License