Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Rostliny a jejich účinky     (str. 1 z 6)
Sekce: Zdraví a příroda - Léčení
   |   Rolovat dolů
Str.: 1, 2, 3, 4, 5, 6  

Psát příspěvky můžete po přihlášení

farkas   
07.10.2015 15:04
Bydliště: Střední Čechy
2929 344 3995 
Každá rostlina má pro lidi i zvířata léčivý potenciál. Úplně každá.
Nejléčivější jsou plevely - pýr, lopuch, pelyněk, pampeliška...........
Nejúčinnější jsou kytky jedovaté - durman, náprstník, oměj............
Každým rokem tisíce rostlinných druhů nenávratně z přírody mizí dříve, než
je stihla naše tápající, věčně nemocná, "vyvinutá" civilizace objevit a využít.
Zvířata o jejich účincích věděla. Jenže mnohá z nich už jsou také v červených a černých knihách dokumentujících nenávratnou devastaci života.
Naštěstí tu pro nás ještě hodně léčivých bylin roste. Pro ocenění jejich významu a správného užívání ale "vyvinutá" civilizace ještě nedozrála.
Sušené byliny v nálevových sáčcích jsou jen dobrým byznysem.
O bylinářích a jejich doporučeních "na všechno nervan" ap. také nemám dobré mínění.
Každá bylina se musí jindy trhat, jinak sušit, jinak připravovat a užívat v době, kdy je orgán, který mí léčit nejaktivnější.

 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

farkas   
09.10.2015 12:55
Bydliště: Střední Čechy
2929 344 3995 
Blbost vládne světem
 
Vkládám článek, ze kterého je naprosto zřejmé jací kokoti v tomhle státě vydávají závazná rozhodnutí. Ještě, že alespoň ře(i)ditelé škol mají zdravý rozum.

http://www.novinky.cz/domaci/382948-v-ceske-lipe-dostali-napad-jak-ochranit-deti-vykaci-jedovate-kere-a-stromy.html

Jen tak na okraj: Bobule tisu narozdíl od jeho dřeva, kůry a jehličí jedovaté nejsou.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

farkas   
15.10.2015 09:43
Bydliště: Střední Čechy
2929 344 3995 
Marihuana
 
Převzato z vlastní hlavou.cz

Konopí versus orgány ČR, EU a OSN.

Jako malé děcko jsem byl ve škole i od rodičů učený, že kdo lže je lhář, kdo krade je zloděj, kdo podvádí je podvodník a kdo vraždí tak je vrah. Zároveň s tím mi bylo vysvětlováno, že stát potřebuje různé kontrolní, mocenské a právní orgány, aby mohl slušné a poctivé občany proti takovým darebákům chránit. Tehdy, jako dítěti, mi toto bohatě stačilo na to, abych se ve svém státě cítil bezpečný. Byl jsem spokojený a byl jsem rád, že žiji ve státě, který má tak rozumně vypracovaný systém ochrany svých občanů.

Později, jak jsem rozum bral, tak jsem stále víc a víc viděl, že ne vše takto funguje. Svému státu jsem pak věřil čím dál méně, a protože jsem byl ve věku, kdy si člověk nebezpečí nejen neuvědomuje, ale dokonce ho vyhledává, tak jsem se dost často svými otázkami a diskusemi dostával do stále větších a větších problémů. Prostě jsem pochopil, že v totalitním režimu je právo a spravedlnost ne všeobecné, ale že je zaměřeno jen určitým směrem.

Prostě to „právo“ nesmělo jít proti tomu režimu.

Ostatní vývoj přeskočím. Ne, že by nebylo o čem psát. Ale to není tak důležité pro to, k čemu se chci dostat.

Po listopadu devětaosmdesátého roku jsem všichni sborem zajásali a namalovali jsme si zářnou budoucnost, jejíž součástí měl být i právní stát.

I já jsem si začal myslet, že nyní skutečně nastává ta doba, kdy se budu moci znovu rozpomenout na své ideální představy ze svého dětství, znovu se budu moci cítit bezpečný a znovu budu moci být hrdý na svůj stát. A ani vzdáleně mi nepřicházelo na mysl, že již další skupina lhářů, podvodníků, zlodějů a vrahů si tento náš vysněný stát velmi pečlivě přepracovává k obrazu svému a že za pár let se za ten svůj stát budu stydět ještě víc, než jsem se styděl za ten předešlý.

Ani v nejmenším mne nenapadlo, že za pouhých čtyřiadvacet let od té naší slavné Sametové revoluce budu v situaci, kdy tím nejhorším zločincem, který bude proti mně stát, nebude nějaký osamocený zloděj či podvodník, ale že to bude tento náš novodobý stát. A ani v tom nejhorším snu mne nenapadlo, že tento zločinci ovládaný stát bude mít tak vypracovaný právní systém, že ani nebudu mít možnost se proti němu bránit.

Již dost jsem psal o tom, že mám nemocnou dceru, o kterou se musím starat. Je jí 47 let, má progresivní formu roztroušené sklerózy a naši pomoc potřebuje prakticky ve všem.

Psal jsem také o tom, že tak, jako mnohým jiným lidem postiženým touto nemocí, i jí po čase přestaly fungovat některé léky, protože její organismus si na ně zvykl a pak již ani ve stále se zvyšujících dávkách neúčinkovaly.

Ty problémy pak již pro ni byly tak veliké, že chtěla raději svůj život ukončit.

Jenže díky kamarádovi, který jí poradil vyzkoušet konopí, se vše změnilo. Křeče ustoupily, bolesti se zmírnily a zlepšily se i další nepříjemné a nebezpečné průvodní jevy této její nemoci. Dcera se opět začala cítit jako člověk a ne jako týrané zvíře. Žití opět pro ni mělo svou cenu.

Již více jak tři roky toto konopí pro svou dceru pěstuji a zpracovávám já.

Pěstuji a suším rostliny, a z toho dceři balím jointy, připravuji masti, tinktury a extrakt.

Tím vším ale porušuji zákony této země a to se mi vůbec nelíbí. A chtěl jsem to změnit.

Psal ministrům, poslancům i senátorům. Kontaktoval jsem každého, o kom jsem si myslel, že by ten nenormální stav mohl alespoň trochu změnit.

Vysvětloval jsem jim, že já skutečně nemám jinou možnost, protože proti ukrutným křečím, bolestem a dalším průvodním jevům její nemoci jí nic než konopí nepomáhá.

Vysvětloval jsem jim, že vše toto dcera konzultovala i se svou odbornou lékařkou z 1.FN UK v Praze a že i ta jí to schválila.

Po třech letech nejen mojí snahy Parlament ČR skutečně přijal zákon č. 50/2013 Sb., kterým bylo léčebné konopí zařazeno mezi léčivé látky.

Ten zákon není dokonalý, ale byl to pokrok. A byla zde naděje. Naděje, že i když já zemřu a již nebude nikdo, kdo by pro mou dceru konopí pěstoval, tak ho prostě dostane na předpis v lékárně.

Kde by mne mohlo napadnout, že jiná státní organizace, vydá nějaké stupidní Opatření obecné povahy 04 – 13, kde bude zcela protismyslně tvrdit, že konopí se sice zařazuje mezi léčiva, ale protože nic neléčí, tak na ně zdravotní pojišťovny nesmějí svým klientům přispět ani korunou.

A nejen to. Zároveň že se tato organizace dikonce postará i o to, aby se žádné konopí do lékáren nedostalo.

Tou organizací je Státní úřad pro kontrolu léčiv. A pár darebáků z tohoto ústavu prostě jedním přihlouplým prohlášením udělalo ze zákona cár nepotřebného papíru a ze zákonodárců pak skupinu dementních idiotů.

Bylo jasné, že ten boj za skutečnou legalizaci léčebného konopí nekončí.

Jenže na koho se obrátit?

Znovu jsem napsal některým politikům. Bylo mi řečeno, že je přijat zákon a nyní se musí počkat.

To je sice hezké, ale mně je 68 let. Já toho času zas tak mnoho nemám.

Tak jsem napsal ombudsmanovi. Dostalo se mi odpovědi, že v tomto se musím obrátit na politiky.

Tak jsem napsal na Ústavní soud. Soudce ústavního soudu mi odepsal velmi zajímavý dopis. Sdělil mi, že Ústavní soud se nemůže mým problémem zabývat, protože k tomu nemá pravomoc. Zároveň mi tento soudce, kterého já si nesmírně vážím a který byl a stále je pro mne ztělesněním práva v této zemi odpověděl, že mé zkušenosti sdílí, neboť i jeho syn trpí roztroušenou sklerózou. Dlouho jsem nad tímto dopisem seděl a přemýšlel jsem, co vše se za těmi slovy skrývá.

Pak jsem napsal na Ligu lidských práv. Po několikeré výměně informací jsem dostal odpověď, že oni mi sice pomoci nemohou, ale že se pokusí náš případ nabídnout advokátní organizaci Pro Bono, která by mi mohla poskytnout bezplatně advokáta, pokud budu chtít podat na stát žalobu. Pokud si nás ale nějaký advokát k takovému činu vybere, budeme mu muset platit vedlejší výdaje, které mohou dosáhnout až několika desítek tisíc korun. Na to bychom neměli. Já i moje žena jsme důchodci, a naše dcera je invalidní důchodce. Doba, kdy se na soud mohl obrátit i nemajetný, je již dávno pryč.

Tak jsem napsal na Vysokého komisaře pro lidská práva při OSN a na Komisaře pro lidská práva při EU. Od obou jsem dostal odpověď, že toto oni neřeší.

Z kanceláře komisaře pro lidská práva EU mi ale poradili, že se mohu obrátit na ombudsmana EU. Tak jsem to udělal. A ve svém dopise jsem mu vypsal všechny organizace, na které jsem se již obrátil. Dostal jsem odpověď, že tím se oni nezabývají a že se mám obrátit na ombudsmana ČR.

Nevěděl jsem, jestli se mám smát nebo jestli mám začít brečet.

Pak jsem se ale uklidnil a znovu jsem napsal ombudsmanovi ČR. Odpověď mi nepřišla žádná a tak jsem tam po několika týdnech zavolal. Od paní, se kterou jsem hovořil, jsem se dověděl, že oni mi již přece odpověděli a že tím to pro ně skončilo.

Kruh se uzavřel.

Kontaktoval jsem všechny politické orgány této země, nejvyšší orgány EU a nejvyšší orgány této planety – OSN. A po všech jsem chtěl jen jedno jediné – aby se moje dcera mohla legálně léčit tím, co jí od průvodních znaků její nemoci pomáhá, protože žádné jiné a legální léky jí nejen nepomáhají, ale ještě její stav zhoršují.

Představitelé všech těchto organizací mají neustále plná ústa demokracie a lidských práv.

Já, moje manželka a také naše dcera jsme se domnívali, že mezi lidská práva patří také mít možnost žít a dožít jako člověk. Není tomu tak.

Když se v TV objeví záběry hladových, žíznivých a zbídačelých zvířat, která jejich majitel někde uvázal na řetěz a o která se nestará a nechává je prostě hlady a žízní zdechnout, zvedne se v národě vlna odporu, začnou jednat kde jaké státní orgány, tato zvířata jsou majiteli odebrána, je o ně postaráno a majiteli hrozí i vězení.

Když ale ve stejně hrozných podmínkách umírá moje dcera, protože stát postavil mimo zákon jedinou léčivku, která jí pomáhá, tak je to dle orgánů tohoto státu, Evropské Unie i OSN v pořádku.

Jsme pro ně méně, než ti zbídačelí psi, tam někde na řetězu.

 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Karel 124   
15.10.2015 13:54
Bydliště: Praha a okolí
554 41 730 
Zavadil jsem o knihu
http://korenovipestitele.forumczech.com/t8-zajimave-knihy-a-odkazy
a tam se mi potvrdilo , že je možné poměrně snadno zjistit k čemu je jaká rostlina. Totiž autor píše o tomtéž , co se mi jakoby náhodně přihodilo:
Jsa relaxován měl jsem v ruce lístek z jakési rostliny a ptal jsem se jí :
Bylinko milá jak jsi se mnou spojená ? V tu chvíli jsem věděl, že mám krk a plíce. Byl to lístek z jitrocele. Toto jde zkusit s jakoukoliv rostlinou, tedy pokud jste fit, jinak by to bylo zkreslené.
Když jsem toto zkusil s muchomůrkou červenou, imaginárně jsem ji jen z dálky pohladil ,a v tu chvíli jsem byl spojený se všemi muchomůrkami na světě a vyprávěly mi svá tajemství. Trvalo to ne víc než minutu.Mám za to že tímto způsobem lze vyhledávat moooooc věcí ba i rudná ložiska.
V tu chvíli může člověk psát vlastní průvodce krajinou herbáře apod.
Bez spojení - ztotožnění - lásky to samosebou fungovat nemůže
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Píďalka   
27.11.2015 23:42
Bydliště: ČR
1379 446 1788 
Mno, o bylinkách trochu jinak. Včera jsem koupil půl kila koniny a sežral jí víc než 3/4 s brzdou. Následky nijaké, vše fajn. Omylem jsem však vrazil zbytek v origo plastiku do lednice, místo do mrazáku, a dnes odpoledne opět s brzdou zblajzl. Že se mi udělalo blujno a stejně došla brzda, jsem vyrazil do Penny něco věcí připodokoupit, hlavně ten chlebík. Koukal jsem i po nějakém léku a narazil na jakousi komerční, bylinou tinkturu, která mi byla silně povědomá, a že byla za rozumný peníz, vzal jsem jí flašu sebou. To už mi hučelo nejen v hlavě, ale aj ve střevech, a náhle jsem nabyl neodbytného pocitu, že mám naspěch. Dorazíce dom, začal jsem si tinkturu nezámého, avšak velice chutného složení lít do útrob, krz hlavu a po kouskách. Světe nediv se, vše se velice rychle obrátilo k mé plné spokojenosti.

Jo, jméno té bylinné tinktury je Praděd.

Ačkoliv jsem na jeho milou chuť dlouhá léta s povděkem vzpomínal, jde spíš o to, že tvrdý alkohol má velice blahodárný vliv na vývoj situace v případě takzvané otravy jídlem, což není nic jiného, tedy většinou, než trochu nějaké té bakterie v bachorku, povětšinou pověstné salmonely. Mám to odklepnuté i mojí sestřičkou, tedy rodnou, ne zdravotní, která u jisté příležitosti hromadného krmení rybiček, nikoliv akvarijních, ale zátokových, po nevhodném papání vznesla dotaz, zda měl někdo náhodou po večeři nějakého toho panáka. Odpověď byla kladná pouze v případě jedince, který rybičky odmítl krmit, nemaje potřebu.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

farkas   
13.12.2015 19:29
Bydliště: Střední Čechy
2929 344 3995 
Po půlroce léčení zdravotního problému lékařskými metodami bez konkrétního výsledku se moje dcera rozhodla požádat o pomoc čaroděje. Poradil se s virgulí,
namíchal byliny a na pytlík napsal české názvy šesti kytek, které směs obsahuje.
Na první místo napsal Truskavec. To je přesně ten plevel, který nám už mnoho
let roste pod kolem domu a úplně nejvíc pod jejím oknem.
Příroda svoji pomoc vyloženě nabízí a my jsme úplně slepí.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

proud    Schval. r.
13.12.2015 20:23
Bydliště: svet
1922 42 793 
Pidalko,na tvuj pripad existuje takzvany aktivovany zivocisny uhli,pomaha rychle a stoprocentne.Vyresils to po svym,hlavne ze se zadarilo:-)))))))))))))
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

farkas   
16.12.2015 06:26
Bydliště: Střední Čechy
2929 344 3995 
Výsledek humbuku se dostavil
 
v podobě další úřadu v Čechách s finanční "pomocí" amerických investorů.
Bude zkoumat léčivé účinky konopí.
Koukám že MZ ČR si bez asistence Velkého bratra neutře ani zadek a zdravotní pojišťovny začnou léčbu konopím hradit teprve, až zisky půjdou do těch správných kapes.

http://www.novinky.cz/domaci/389401-konopi-ma-zpusobit-prevrat-jako-penicilin.ht...

Prokletá nebezpečná kytka se ze dne na den stane nejužitečnějším zázrakem přírody.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
16.12.2015 18:31
Bydliště: Praha
9069 603 7583 
Konopí bylo vždycky jednou z nejužitečnějších rostlin a vzhledem k využití bylo nesmyslné s jeho pěstováním končit.
Ovšem kdyby se muselo něčím a nějak nahrazovat, tak by vznikla poptávka po dost širokém sortimentu produktů hlavně chemického průmyslu.
Takže problém se vyřešil zákazem pěstování "nebezpečné drogy", před kterou je nutné lidstvo co nejdůsledněji chránit.
Povedlo se.
Takže teď už to chce jenom zavést její pěstování pod přísným dohledem, aby nikdo neměl možnost využívat jejích nesporně léčivých účinků zdarma a nebo levně.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

proud    Schval. r.
16.12.2015 18:40
Bydliště: svet
1922 42 793 
A kdyby jenom lecivych,ono ani to ostatni nebylo zdaleka zanedbatelny.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

farkas   
16.12.2015 19:54
Bydliště: Střední Čechy
2929 344 3995 
  Poota napsal(a):    Povedlo se.

Nepovedlo se
Dříve marihuana málo koho zajímala a dnes jich roste povolených 5 na každé zahrádce. Většinou jen tak z recese.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
16.12.2015 20:16
Bydliště: Praha
9069 603 7583 
Nepopřeš, že se dokonale povedlo vyřadit konopí z jakéhokoli průmyslového využití, a že je všude něčím nahrazeno.
To, že si někdo vypěstuje svých 5 rostlinek na tom nic nezmění.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

farkas   
16.12.2015 20:45
Bydliště: Střední Čechy
2929 344 3995 
  Poota napsal(a):    Nepopřeš, že se dokonale povedlo vyřadit konopí z jakéhokoli průmyslového využití, a že je všude něčím nahrazeno.

Nepopírám. Povazníka ani koželuha ani tesaře...............................
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Píďalka   
16.12.2015 23:19
Bydliště: ČR
1379 446 1788 
A nezapoměň na papírníka, protože konopný papír je silně nadřazen dřevěnému, a na tkalce, protože konopí dává nejen neobvykle pevné a spolehlivé vlákno, ale vlákno, které nepodporuje plísně a za pár let se na rozdíl od plastiků nerozpadá a bude toho o dost víc, včetně príma oleje, na rozdíl od řepky, a konec konců i nafty na palivo. To ani nemluvě o tom, že konopí prý z nějakého záhadného důvodu nevyčerpává půdu. Je to boží dar, který ďábel sám zdémonizoval. No a teď se nám posvatbily Dow Chemical a Dupont a nic dobrého to nevěstí.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Brbla   
17.12.2015 05:17
Bydliště: Kambodza
777 128 824 
Nekde jsem pred casem zahlidla, ze se v Evrope vyrabeji stavebni isolacni rohoze z konopi... ze by prvni vlastovky znovuvyuziti? Presne jak pise Pida - nepodporujou plisne, naopak prej vylepsujou vnitrni mikroklima. Ale ceny neznam.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

farkas   
17.12.2015 06:16
Bydliště: Střední Čechy
2929 344 3995 
Technické konopí Canabis sativa dorůstá v našich podmínkách výšky kolem 4 m.
má robustní kmen a jeho květenství obsahuje 0,2%THC. Pokud jsou samičí květy opyleny, obsah THC v nich poklesna na zanedbatelné množství.
Pěstování na rozloze větší, než 1 ar podléhá ohlašovací povinnosti.
Místy se tato nenáročná technická plodina pěstuje po celé Evropě. Nezanikla

Canabis indica je kompaktní keř a dorůstá výšky kolem 1,6 m,
Neopylené samičí šištice obsahují více účinných látek a z této odrůdy vzešla šlechtěním desítka druhů rozličných jmen a vysokým obsahem THC.
Vyžaduje speciální substrát, doplňování potřebných živin ke kořenům a nejdůležitější podmínkou získání potřebného množství účinných látek je včasná selekce samčích rostlin v porostu.
Na zahrádkách roste dobře a její používání v rámci prevence by možná naděje
farmaceutických korporací na další obrovské zisky mohlo významně utlumit
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

martin11    Schval. r.
17.12.2015 08:58
Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6832 109 3636 
k příspěvku výše...rohože izolační z tech. konopí?, jsem instaloval asi před 5ti roky doma do isolace stropů pod sádrokarton...vynikající...dodává to nějaká německá firma , myslím, že na tom bylo napsáno HANF....isoluje lépe nežli mineral vata, krásně voní dřevem, udržuje v místnosti stabilní vlhkost....přebytek absorbuje nedostatek vypařuje zpět...zápor ...je to podstatně dražší nežli mineral...ale při práci nekouše...popis instalace na požádání ...tedy jak s tím pracovat...musel jsem se to naučit, hlavně jak to porcovat...koupil jsem to v rolích, byly levnější nežli matrace...
závěr hluboce doporučuju... martin11
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

martin11    Schval. r.
17.12.2015 09:10
Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6832 109 3636 
jo ještě dodatek ...izolační schopnosti...podle protokolu...by měly být asi o 20% vyšší nežli klasická vata minerál, takže vyšší cena se trochu eliminuje....já použil 100 mm a navíc jsem nechal cca 30mm vzduch mezeru...místnost se tak snížila o 140mm martin11
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Brbla   
27.01.2016 11:11
Bydliště: Kambodza
777 128 824 
Bylinky na zuby

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ (lidově Babské ucho)
Expert na bakterie
Šalvěj běžně používaly naše babičky při vaření. Teď zažívá renesanci. Aby ne, když působí silně antibakteriálně a protizánětlivě. Proto je ideální pro výplachy úst.

Mimochodem – právě její silice jsou často obsaženy v zubních pastách a ústních vodách. Dezinfekční a mírně svíravé účinky šalvěje totiž výborně působí při krvácení dásní.

Jak ji užívat
Nejrychlejší a nejsnadnější způsob užití je prostě rozžvýkat čerstvý nebo sušený lístek šalvěje – ale pozor, žvýkejte pomalu, aby měly látky čas proniknout do sliznice ústní dutiny. Připravte se na to, že šalvěj má hořkou, pro někoho až nepříjemnou chuť, ale dásně a zuby její silice ocení.

Dá se z ní připravit odvar nebo výluh, kterým proplachujeme ústní dutinu. Nebo ho popíjíme jako čaj. Šalvěj kromě jiného stimuluje i trávicí systém a působí na žaludeční šťávy, takže skutečně odstraní každý zápach z úst, dech bude neutrální. Navíc šálek šalvějového čaje omezuje pocení.

Pozor! Šalvěj je ve velkých dávkách a při dlouhodobém používání mírně toxická.

Čerstvá, sušená nebo tinktura

Sušenou šalvěj samozřejmě můžete koupit v lékárnách nebo v obchodech s bylinkami, dá se ovšem jednoduše pěstovat doma na parapetu. Čerstvé lístky tak máte pořád po ruce. Suší se při pokojové teplotě a nesmějí ztratit svoji stříbřitě zelenou barvu.

Chceme-li mít šalvějový extrakt po celý rok, dá se připravit poměrně lehce tinktura (účinkuje silněji než odvar). Naložíme 1 díl čerstvých šalvějových listů do 3 dílů silného destilátu a necháme louhovat nejméně 10 dnů. Pak scedíme. Tinktura se dá i koupit.

Náš tip: Zubní kartáček je občas dobré dezinfikovat v šalvějovém odvaru.


HEŘMÁNEK LÉKAŘSKÝ
Bojuje proti zánětu i bolesti
Heřmánek se většinou nepoužívá jako prevence – jeho síla se plně projeví při akutních stavech, když se zanítí dáseň nebo pobolívá zub.
Jak ho užívat

Při akutním zánětu si co nejdříve, v jeho počátku, připravujeme silný výluh z květu. Dáseň se jím potírá několikrát denně a účinek ještě posílíme popíjením heřmánkového čaje.
Důležité je předem zjistit, jestli nemáme na tuhle bylinu alergii, protože počet lidí, které postihla negativní reakce právě na heřmánek, v poslední době roste.

Pozor! Heřmánek se nevaří, ale spařuje a následně asi patnáct minut louhuje. Používá se bezprostředně po přípravě – tedy vlažný, kdy je koncentrace účinných látek nejvyšší.

Bylinu je nejjednodušší koupit sušenou v obchodech nebo v lékárně, nalézt v přírodě pravý heřmánek je totiž dost obtížné. S tím, jak přibývá chemie, se tahle dřív hojně rostoucí bylina z naší krajiny pomalu vytrácí.
Květy heřmánku skladujeme v temnu – tedy v tmavé a uzavřené nádobě.

KMÍN A HŘEBÍČEK
Ochrání před kazy a zápachem, uleví od bolesti
Kmín zabraňuje kazivosti zubů a působí proti zápachu z úst. Hřebíček ulevuje od zánětů a působí jako anestetikum, silice v něm obsažené způsobují znecitlivění a zmírňují bolestivost dásní. Stačí v ústech několik minut požvykovat jeden nebo dva kousky hřebíčku. Opakujeme několikrát denně, samozřejmě vždy s čerstvým hřebíčkem, dokud se nedostaví úleva.

Jak je užívat
Přímo žvýkat se dají oba druhy koření. Pro větší účinnost si můžeme připravit hřebíčkovou tinkturu – vezmeme deset gramů hřebíčku, tyčinku skořice, vložíme do půl litru vodky nebo jiného šedesátiprocentního alkoholu a necháme nejméně dva týdny na teplém místě louhovat. Čím déle směs macerujeme, tím jsou účinky silnější. Přecedíme a uchováváme v tmavé lahvi v lednici.

Užíváme nejméně šestkrát denně tak, že nakapeme tinkturu na měkký zubní kartáček a masírujeme dásně. Tato kúra zabraňuje zánětu dásní a snižuje citlivost odhalených krčků. Můžete si pak dopřávat horké i studené bez nepříjemných pocitů.


BYLINNÁ SMĚS
Spojí účinky dubové kůry, kontryhelu, truskavce a šalvěje
Pro doléčení zánětu ústní dutiny a zlepšení kondice dásní si můžeme připravit směs, která kumuluje účinek několika bylin. Smícháme dubovou kůru, nať kontryhelu, truskavec ptačí a šalvěj ve stejném poměru; potom jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme půl litrem studené vody a necháme přes noc louhovat.

Druhý den ohřejeme, přecedíme a uchováváme v termosce, několikrát denně vyplachujeme ústa výluhem nebo masírujeme dásně měkkým kartáčkem namočeným ve výluhu. Během týdne pocítíme zlepšení.


LISTY OŘEŠÁKU
S jarními lístky proti bakteriím
Ořešákové listí má protizánětlivé účinky a působí proti bakteriím. Pro zpracování jsou nejlepší mladé, jarní listy, mají silnější účinky. Použít se dají také ty spadané, ale nesmějí být nahnědlé.

Jak je užívat
Nejlepší je připravit si odvar z drobně nakrájených čerstvých listů. Asi dvě čajové lžičky nakrájených listů zalijeme půl litrem studené vody a necháme louhovat do druhého dne. Potom směs přivedeme k varu a přecedíme. Takto získanou tekutinu necháme vychladnout a používáme ji ke kloktání, potírání dásní, případně jemné masáži namočeným zubním kartáčkem.

Výluh skladujeme nejlépe v lednici v uzavřené nádobě.


MOCHNA NÁTRŽNÍK
Hojí dásně
Kořen této byliny působí protizánětlivě a hojivě na dásně, zejména v případě jejich krvácivosti, dobře zaceluje dáseň po vytržení zubu.

Jak ji užívat
Odvar z mochny se používá bezprostředně po čištění zubů. Připravuje se z jedné čajové lžičky mletého kořene, který se zaleje čtvrt litrem vody a vaří se přibližně čtvrt hodiny a potírá se jím postižené místo.

Zdroj: http://www.novinky.cz/zena/zdravi/391800-nekolik-zpusobu-jak-zlepsit-stav-dasni.html

Mimochodem, na tomhle zdroji vetsinou pisou neuveritelny slataniny, ale myslim, ze tenhle clanek se jim povedl
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

farkas   
27.01.2016 12:45
Bydliště: Střední Čechy
2929 344 3995 
Brbli, s tím babským uchem si nejsem 100% jistá, že je to lidový název právě šalvěje lékařské. Babské ucho patří k šalvěji přeslenité
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Str.: 1, 2, 3, 4, 5, 6  

Psát příspěvky můžete po přihlášení

 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License