Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Topení dřevem     (str. 6 z 6)
Sekce: Praktické záležitosti pro všední dny
   |   Rolovat dolů
Směs teorie a praxe  Str.: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Psát příspěvky můžete po přihlášení

Poslední příspěvek z předchozí strany:
Poota  Tak to bych opravdu moc rád viděl jak by se asi ty pitomci tvářili, kdyby jim místo škodlivého kr...

la   
24.12.2021 12:07
Bydliště: Brno
286 62 580 
Myslím že by rádi prodali něco na topení dražšího , takže pokud jim vadí topení dřevem okamžitě jim zakázat uzeniny a uzený, můžou si to vyudit na tom naftovým hořáku.

 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Ilem   
09.02.2023 12:50
Bydliště: Hradec Králové
451 67 523 
  Poota napsal(a):    Kamna Plamen Trenk --- V Bauhausu jsem zahlédl malá litinová kamna podobná kamnům Jotul, ale s cenou "čtyřdevítkovou" (9 999,- Kč) - pochopitelně jsem se hned ujistil, že mají i terciární vzduch.

U vzduchů bych se rád zastavil. Existence terciálního vzduchu nemusí být vždy přínosem. Někdy je to jen marketingový tah a ve skutečnosti vede k ochlazování místnosti. Petře, ty to asi víš, ale pro ostatní.
Pokusím se popsat, jak to s těmi vzduchy je.
Úkolem kamen je spálit vše, co je spalitelné. Pozor, nehoří palivo jako takové, ale ve skutečnosti hoří spalitelné plyny vzniklé termickým rozkladem paliva. Čím je vyšší teplota termického rozkladu, tím více spalitelných plynů se vytvoří. Toto je potřeba si uvědomit a podle toho k efektivnímu spalování přistupovat.
Spalování není nic jiného, než exotermická reakce s kyslíkem, zpravidla vzdušným. A aby to bylo složitější, vstupují do hry další parametry.
1. Koncentrace hořlavých plynů ve vzduchu - musí být větší, než minimální ( pro každý hořlavý (spalitelný) plyn je jiná). Liší se i podle teploty a tlaku.
2. Teplota termického rozkladu - liší se podle paliva ( například u benzínu jsou to i teploty hluboko pod 0°C)
2. Teplota vzplanutí - opět se liší podle spalovaného plynu a navíc podle koncentrace a tlaku
3. Teplota hoření - - " -
Kamna tedy musí přivést k palivu dostatek vzduchu, aby se všechny spalitelné složky okysličily a přitom nesmí ochladit palivo tak, aby se omezil termický rozklad. Zároveň nesmí ochladit hořící plyny tak, aby přestaly hořet dřív, než okysličení proběhne v celém objemu. Další problém je ten, že hořící plyny expandují a klesá tedy koncentrace hořících plynů a to až tak, že opět nemusí shořet vše.
Je vidět, že zkonstruovat dobrá kamna není vůbec jednoduché a to jsem ještě do vztahů nezamontoval vlhkost vzduchu a vlhkost paliva. Ale to už by se v tom nikdo nevyznal. Tak teď k těm vzduchům
Primární vzduch je asi jasný, bez něj by to vůbec nehořelo. Nesmí ho být tolik, aby ochlazoval palivo a bránil tak termickému rozkladu. Nebudu dál rozebírat.
Sekundární vzduch se už neúčastní termického rozkladu paliva a slouží pouze k tomu aby se dodal další kyslík hořícím plynům a přitom hořící plyny neochladil pod teplotu hoření. Musí přijít v místě, kam dosahují konce plamenů od vzduchu primárního. Pokud jsou plameny nižší, už se plyny nezapálí, protože teplota vznícení je vždy vyšší, než teplota hoření.
Terciální vzduch - vlastně dělá totéž, co vzduch sekundární a měl by do hry vstoupit v bodě, kde dohořívají plameny vzduchu sekundárního. Problém je, že u širokých nízkých kamen jako je například Jotul už je v tomto místě tak nízká koncentrace spalitelných plynů, že obvykle terciální vzduch nemá smysl. Terciální vzduch má smysl u kamen typu Petra, kde jsou plyny tak nějak stlačeny do menšího prostoru a mají ještě dostatečnou koncentraci, aby dál hořely.
Pak tu máme ještě jeden vzduch který bývá považován za terciální, ale není. Vyskytuje se u kamen, která mají dvířka opatřena sklem. Říká se mu oplach a slouží k tomu, aby se tak rychle nazačoudilo sklo. Je vždy nad sklem a vychází se z toho, že studený vzduch, který přichází z venku kamen, teče po skle dolů a tím zabraňuje usazování sazí na skle.

Z výše uvedeného by vám mělo být jasné, že sekundární a terciální vzduch mají smysl pouze tehdy, jsou-li dostatečně dlouhé plameny. Při nízkých plamenech by měly být zavřeny, protože pouze odčerpávají z místnosti ohřátý vzduch, čímž místnost ochlazují.
Tyto problémy z velké části odstraňuje pyrolytické spalování, ale to si nechám na jindy.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

  Str.: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Psát příspěvky můžete po přihlášení

 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License