martin11 07.04.2018 13:39 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6856
110
3647
...někde jsem v posledních dnech zahlédl, tak jsem to vyzkoušel...tady je recept.
vajíčko na tvrdo se oloupe a zaleje se kyselou vodou jako třeba na "utopence"...použil jsem nálev přímo z utopenců komerčních...jinak ho vyléváme...nakrájel jsem 2 červené papriky, 1 cibuli na proužky a na kolečka...a 4 vajíčka proložil tou paprikou a cibulí...pro zpestření 3 kuličky nového koření a trocha pepře.. /přidal bych česnek ale už to není ono..příště/.dle chuti...zalejt tou vodou...octem z utopenců e nechat 4 dny...déle jsem to nevydržel...ale chtělo by to déle...uležet...
tak dobrou chuť...vynikající....
p.s. osobně jsem to nedělal, udělala to Eva ...takže případné kladné hodnocení/hvězdy/ patří jí
p.s.s. Jako motivac pro Jeffa ...vyzkoušet a podávat na srazu
0
3
cimirek 07.04.2018 21:38 Bydliště: Střední Čechy
837
78
1054
martin11 napsal(a):...někde jsem v posledních dnech zahlédl, tak jsem to vyzkoušel...tady je recept.
vajíčko na tvrdo se oloupe a zaleje se kyselou vodou jako třeba na "utopence"...použil jsem nálev přímo z utopenců...
Tak to mi připadá dost podobné, jako když mamča dělávala vajíčkový salát.
Vejce natvrdo, nakrájená na kostičky, cibule, trochu hořčice, sůl pepř, podle chuti dokyselit. Není tam ta paprika a NK. Ale je to hned ke konzumaci, bez uležení.
Určitě ale Tvůj recept vyzkouším.
0
0
martin11 07.05.2018 13:12 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6856
110
3647
...tak jsme včera zaexperimentovali....úspěch se dostavil...
situace: Gril ..a nejlepší je švestkové dřevo...
popis.: do grilovací sítˇky naklademe kolečka z několika velkých cibulí, lehce potřeme čímkoliv / hořčice, kečup, bylinky se solí /- na toto položíme KUŘECÍ...křidýlka, prsíčka,stehýnka a přikryjeme druhou grill síťkou...a ...grilujeme...zvolna, mírný žár...po chvílce potřeme oliva olejem...zkušenost vám musí prozradit, kdy je masíčko poživatelné, cibule zespodu se nesmí připálit!!!....takže grilovat s citem...
k tomu ..eva červené, já pivo...značku nepreferuji /nejraději mám Staročecha z Nymburka/....tak dobrou chuť
p.s. ...že se vám sbíhají sliny....to je dobře...asi na to máte chuť....
0
0
kalyp 13.06.2018 15:40 Bydliště: Sev.Slovensko
312
41
556
Dám to sem ,je to užasná kniha z 30tych rokov minulého storočia!
Bryndza.
Napísala ju maliarka Šára Alexy - manželka národného umelca Janka Alexyho, asi v 30.rokoch, keď bývali v Martine.Veľa exkluzívnych receptov, treba tú starú skúsenosť zužitkovať - dobru chuť!
cocot 21.06.2018 10:32 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
TABASCO a jeho výroba.
Máme rádi rozumně pálivá jídla a jedním zdravým produktem je TABASCO. Proto si ho rádi kupujeme a už dnes oproti dřívějšku je více druhů. Myslím si, že vás bude zajímat jeho výroba, která vzniká fermentací papriček spolu se solí. Že se jedná o VELMI zdravou věc, není třeba psát, ale další výhoda je, že pálivost je podle SHU je na přijatelné úrovňi. Prokrvuje to všechny vnitřní orgány, zlepšuje trávení a metabolismus a srovnává některé věci týkající se vyprazdňování. POZOR - NEPÁLÍ 2 krát :)))
Použití - každý podle svého gůsta, ale všeho s mírou, řekl krejčí a přetáhl ženu metrem :)))
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
1
cocot 21.06.2018 11:36 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
Amazonas Gruner Pfeffer.
Pokud toto někde uvidíte, nelitujte peněz a kupte si to! Jsou POUZE dvě velikosti plechovek-balení. Já raději menší, aby se to spotřebovalo, než aby to JEN leželo v lednici a ztrácelo to své kouzlo. Šmakuláda 1ní kategorie!!!Jedná se o delikatesu a to v podobě nakládaného zeleného pepře. Možná řeknete, pepře tady prodávají dost a taky nakládaného, ale proč zrovna tento?! Má neopakovatelnou chuť a aroma a to včetně láku, ve kterém je naložen. Potom lák lze přidávat do polévky a je ho MOC málo, jak vynikne třeba ve fazolové, včetně nadrcených kuliček. CO je je ale TOP. Podle mně, kdy si vyrobím bešamel, do něj rozlisuji pár kuliček a nakápnu právě trochu toho láku. Pár kuliček nerozlisuju, ale přidám do bešamelu a to celé se dám na steak, nebo na nějaké dobře pečené maso. Lepší, jak tatarka, protože to mírně pálí, ale ta chuť a aroma se nedá z jiného naloženého pepře vydolovat, to mi věřte!!! Jako vždy jsme dělali ochutnávací testy a to v té podobě, že jsme měli několik (5) druhů a mezi ně jsme dali jako vzorek i tento Amazonský pepř. Z 5 ti vzorků nebyl nikdo, kdo by ho HNED a nepoznal, jak moc se lišil od ostatních:)))
DOBROU CHUŤ!!!
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
0
cocot 21.06.2018 19:10 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
Worcester sauce originál.
Worcestrová omáčka je tekuté koření tmavě hnědé barvy s delší trvanlivostí a jemnou pálivostí. Omáčka má charakteristické aroma. Do Československa se dováželo kolem roku 1925 jako anglické omáčkové koření Worcester-Shire-sauce. Wikipedie
Omáčku s názvem Worcestershire sauce, někdy zkracováno na Worcester sauce vyráběla společnost Lea & Perrins od 28. srpna 1837[2] ve Worcesteru. Od roku 2005 již není firma Lea & Perrins nezávislou společností, ale jde o obchodní známku americké společnosti Kraft Heinz. Worcestershiresauce není právně chráněnou značkou, takže ji po celém světě vyrábí a pod názvem Worcestersauce nabízí mnoho výrobců.
Ano, a právě ten originál už mi připadá, že moc lidí nezná díky výrobě, která tu omáčku sice dělá, ale s originálem to nemá NIC společného.
Protože tato omáčka vznikla náhodou, je zajímavý její vznik. Baví mě nejen to jíst, ale znát taky něco okolo toho a bývá to VELMI zajímavé. Na lahvičkách, i když né na každé je dole uprostřed číslo 18. Toto číslo dává najevo spotřebiteli, že obsah byl 18 měsíců macerován/fermentován, než došlo jejímu naplnění do lahviček a expedici. Pro svou specifickou chuť je dobré si jí nejprve předem odzkoušet a nebýt potom překvapen. Sám jsem se pokusil vyrobit omáčku s názvem LOMBO, ale tato Worcs omáčka se do ní nedá použít! Proto jsem vyrobil moji omáčku podle dostupných ingrediencí a díky ohlasu mých známých, kterým velmi chutnala jsem se rozhodl ji nabídnout VITANĚ. TA měla skutečný zájem, ale nedohodli jsme se na "odškodném" a proto než dostat almužnu, ponechal jsem si její recept a dělám ji pro naši potřebu a max za výrobní náklady pro známé.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
2
cocot 25.06.2018 14:57 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
kalyp napsal(a):Dám to sem ,je to užasná kniha z 30tych rokov minulého storočia!
Bryndza.
Napísala ju maliarka Šára Alexy - manželka národného umelca Janka Alexyho, asi v 30.rokoch, keď bývali v Martine.Veľa exkluzívnych...
Udělal jsi VELMI záslužný čin, že jsi sem dal v PDF - Bryndza - na forum. Miluju bryndzové halušky a sám si je dělám, ale né vždy tady Čechách je k dostání:((( Dokonce, když jsem jel kamionem přes hranice ČR - SK, měl jsem tam kolibu, kam jsem předem poslal SMS, oni to udělali, dali mi to do kastrúlku a já to měl vedle sebe na zemi a jedl!!! Nebyl čas zastavit, ale pokud ano, tak jsem to VŽDY udělal!!! Pro mně velkou záhadou byly jejich LAMY - zvířata, byly velmi krásný, huňatý a přítulný. CO mi ale DODNES vrtá hlavou: oni ty malý vylezli ven z tý ohrady a šli ke mně na parkoviště. Kousek za mnou byla silnice, kde jezdily kamiony a auta, já se je snažil zahnat zpět a ty lidi - majitelé na mně z koliby koukali a smáli se, jak jsem blbej!!! Tak jsem letěl do té koliby, nahlásit, že jim utekly lamy a bojím se, aby nešly na silnici a něco je nezajelo. O to víc se smáli, tak jsme se skamarádili a oni mi vysvětlili, ta lama nepůjde na místo, kde je asfalt, pouze tam, kde je tráva! Ještě dnes to nechápu, ale nebyl jsme ani první, ani poslední, protože se tím bavili, že co jsem dělal já, tam dělalo i spoustu jiných lidí. No vidíš a bryndzové halušky, co všechno způsobily :)))
0
1
cocot 02.07.2018 12:58 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
Testy klobás.
Dvakrát měř, jednou řež, říká staré české přísloví, takže si počtěte o testu klobás a potom si teprve vyberte a vačte:)))
cocot 09.07.2018 22:46 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
Nakládání citronů - ke zlepšení chuťi pokrmů jak gulášů, polévek atd.
Pokud máte rádi citron a jeho vůňi včetně chuťi, ale né tak vysokou kyselost, tady je návod, jak si to vylepšit. Citrony se musí VELMI dobře omýt, kecům na Bio a Nebio nevěřím. Teplá voda, ocet 8% voltů a myju.
Nechám je v dalším podobném "láku" přes noc. Pokud chci citrony uchovat jako čerstvé, třeba strouhání kůry, dám je do sklenice s MOU filtrovanou vodou a vložím do sklenice do vody, aby byly potopené. Zavřu víčko a vložím do ledničky, kde se dokáží při ob den měněné vodě udržet asi měsíc. Sníme to většinou dřív:)))
Nyní další postup, jak je uložit/naložit, aby byly vždy připraveny, když je potřebuju. Vezmu očištěný citron a nakrájím ho na drobné kostky i s kůrou, vyndám pecky a asi tak na 2 krát 2 cm nakrájím, dle potřeby.
Tyto kostky dám do sklenice a pokud je to třeba JEN jeden VELKÝ citron, tak na něj mokka lžičkou nasypu - jsou dvě možnosti:
a/ 2 mokka soli a 1 mokka cukru
nebo obráceně
b/ 2 mokka cukru a 1 mokka soli
Potom obsah sklenice promíchám a nechám macerovat tak podle času 1 hod, ale třeba i 3 hodiny v pokojové teplotě. V každém případě mi směs takto namíchaná pustí šťávu a já si nechám od každé jednu v lednici. vydrží to VELMI dlouho, pokud se to VELMI brzo nespotřebuje:)))
Při vaření to chce jen dát pozor, kterou směs do jídla dáte, protože ta slanější vyžaduje méně solit, protože sůl už je v naloženém citronu:)))
0
5
cocot 11.07.2018 10:24 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
cocot napsal(a):Pokud máte rádi citron a jeho vůňi včetně chuťi, ale né tak vysokou kyselost, tady je návod, jak si to vylepšit. Citrony se musí VELMI dobře omýt, kecům na Bio a Nebio nevěřím. Teplá voda, ocet 8% voltů a myju.
...
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
0
cocot 11.07.2018 10:40 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
Tip na nakládání uzenin v kombinaci se zeleninou.
Do normál láku buď koupeného, nebo udělaného, lze nakládat kombinace zeleniny a uzenin s velkou možností dochucení. Životnost není dlouhá, protože se to HNED za krátkou dobu sní a VŽDY se najde důvod to zlikvidovat:)))
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
0
cocot 11.07.2018 10:51 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
Sriracha - velmi dobrá a populární omáčka na dochucení s rozumnou pálivostí!
Čte se - síráča - a pouze se znakem kohouta a zelenou čepičkou je ORIGINÁL. Všechny ostatní jsou jen "imitace" - alias pokusy se přiblížit:))) Z historie tohoto produktu mě zaujala obchodní politika majitele firmy - NIKDY neměl a nemá NIKDE reklamu na svůj výrobek!!! Všichni, kdo si jeho produkt jednou koupili, tak pokud v budoucnu omylem koupil jiný druh, této kategorie, tak se k jeho originálu vždy vrátili!!!
VELMI se hodí do polévek, kde zvedne chuť a pálivost, ale lze s ní namarinovat maso a udělat polevy a pomazání na zlepšení kůrky se spolupráci s medem apod. Pálivost je na rozumné úrovni, nikoli na shoření tlamy! Taky VELKÁ výhoda je, že pálí JEN jednou:)))
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
2
cocot 19.07.2018 13:18 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
TARATOR - vynikající studená polévka do horkých dnů.
TARATOR je bulharská studená polévka, která v horkých dnech nejen ochladí, ale i nasytí. Její výroba je VELMI jednoduchá.
Okurku/y oloupeme a nastrouháme na struhadle. Potom je dostatečně osolíme. Pustí šťávu, kterou lze odebrat, nebo ponechat, podle vlastní chuťi. Podle množství okurky/rek nalijeme na okurky dobře chlazené kysané mléko, nebo acidofilní kyšku, opět dle množství okurek. Dále oloupeme stroužek česneku, nebo dva - opět dle chuťi a ten na třítku rozetřeme do pasty, kterou vložíme do polévky. DOBŘE promícháme! Navrch se dávají ještě drcené vlašské ořechy, nebo pažitka, já miluju kopr, tak šup tam s ním:))) každý dle své chuťi a gusta:)))
DOBROU CHUŤ!
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
3
cocot 24.07.2018 22:53 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
Rýže - nejsem si jist, že všichni víme, že obsahuje arzen!
Na základě vlastní úpravy vaření rýže bych vás rád seznámil s tím, proč a jak je nebezpečná, i když si tuto skutečnost málo lidí uvědomuje!
Snažil jsem se v tom najít logiku s tím, že jsem si říkal: jak může škodit, když se rýží živí nejvíce lidí na planetě, jak třeba brambory, těstovinami apod. Tady logika ale není protože lidi jsou rádi, že mají vůbec co jíst!!! Taky náš trávící systém NENÍ přizpůsoben vysokému příjmu škrobů, které obsahuje, na rozdíl od asiatů. Proto přikládám linky, kde si každý o tom může přečíst.
Náš systém vaření byl jako u všech: 2 díly vody a 1 díl rýže, to bylo vše a vždy spokojenost Potom byl další systém a to samé, co se týká dílů, ale vařit jen 15 - 20 minut, vypnout a pod pokličkou nechat vstřebat. Ani tento styl NENÍ dobrý a tak jsme dostali typ, kde se VŽDY má vařit jako těstoviny!!! Co nejvíc vody, jako na špagety, vařit tak dlouho, až je měkká, tedy na skus - aldente:))) Potom scedit a vodu vylít, v té vodě bude právě maximum vyvařeného arzenu a dalších škodlivých látek.
cocot 13.08.2018 15:10 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
Recept na výrobu KARI OKUREK - Kari čalamády.
Je to velmi jednoduché.
I přerostlé okurky nakládačky, můžou být cukety, cibule a paprika dle chuťi a možností. Okurky a cukety oloupeme a nastrouháme. Vložíme raději do větší mísy, podle objemu a přidáme 3 ČL soli Guerande, nebo jiné kvalitní NERAFINOVANÉ soli.
Promícháme a necháme alespoň 3 hodiny stát. V tuto dobu si oloupeme cibuli, nakrájíme na menší kousky, nebo kolečka. Papriku umyjeme a nakrájíme na menší nudličky.
Po 3 hodinách nám sůl vyloučí z hmoty okurek a cuket vodu, tu sliju do sklenice na případné dolití láku. Ochutnám, jak slaná je ta směs, pokud je moc slaná, trochu propláchnu vodou, promíchám a ochutnám. Do této směsi /může být 1 cibule a 1 paprika velká/ okurek a cuket vmíchám cibuli a papriku. nechám stát a vezmu ČL nebo PL KARI koření /dle chuťi a gusta:)/ a vložím do této směsi a dobře promíchám. Následně si udělám klasickou zálivku na okurkový salát: voda, cukr a ocet 8%.
Volím raději kyselejší nálev, protože se to "vsákne" do okurek a cuket. Potom vše smícháme a plníme do sklenic, my raději malých, protože to nekonzervujeme, ale POUZE naplníme lák až po okraj a dáváme do ledničky. Výdrž to takto má měsíc, ale NIKDY se toho nedožije, sní se to:)))
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
3
cocot 20.09.2018 11:13 Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419
84
1306
Zelné placky - á ĺa bramborák - chuťovka!
Zelné placky à la bramborák
Hodnocení:
(21)
DOBA PŘÍPRAVY
15 minut
DOBA VAŘENÍ
25 minut
NÁROČNOST
nízká
Pokud v obchodě pokukujete po zelí a nevíte, co s ním,
tak se určitě nebojte ho koupit. Tyhle zelné placičky chutnají
fenomenálně!
Ingredience pro:
4 porce
1.5 l kysaného zelí
8 stroužků česneku
100 ml mléka
100 g hladké mouky
majoránka
sůlpepř
3 vejce
olej
Postup
Krok 1: Kysané zelí přeceďte a ostrým nožem ho pokrájejte.
Krok 2: Přendejte do mísy, kde po přidání ostatních surovin – tedy
prolisovaného česneku, vajec, mléka a mouky, vypracujte těsto, které
bude držet pohromadě.